Tematyka
Założenia programowe oraz cele Konferencji i Zjazdu
Przedsiębiorczość jako jedna z kluczowych kompetencji obejmuje wiedzę, umiejętności i przyjmowanie postawy przedsiębiorczej. Kluczowe kompetencje to takie, które powinny wspierać rozwój osobisty, włączać w życie społeczne, aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia zatrudnienia. Kształtowanie postaw przedsiębiorczych oraz edukacja ekonomiczna to współcześnie jedne z najistotniejszych zadań, które powinny być realizowane od najmłodszych lat, zarówno w edukacji formalnej, jak i nieformalnej.
Tegoroczna konferencja rozpoczyna cykl tematów ściśle powiązanych z podstawą programową w zakresie kształcenia przedsiębiorczości i innych kompetencji w ramach przedmiotu szkolnego biznes i zarządzanie. W kolejnych latach podejmowana będzie zatem problematyka poszczególnych działów podstawy programowej, by z jednej strony Konferencja była platformą prezentacji najnowszych badań w zakresie przedsiębiorczości, a z drugiej odpowiadała na potrzebę wsparcia merytorycznego dla nauczycieli biznesu i zarządzania kształcących w zakresie podstawowym i rozszerzonym, służąc uzupełnieniu i aktualizacji wiedzy oraz umiejętności.
Celem 22. Konferencji będzie prezentacja wyników prac badawczych dotyczących uwarunkowań, celów i procesu kształtowania postaw przedsiębiorczych. Ze względu na interdyscyplinarny charakter Konferencji która rok rocznie skupia naukowców różnych dyscyplin naukowych i praktyków, w tym nauczycieli, będzie ona okazją do dyskusji i wymiany poglądów na temat tego, jak skutecznie kształtować postawy przedsiębiorcze wśród dzieci i młodzieży.
Konferencja będzie połączona z 18. Zjazdem Nauczycieli Przedsiębiorczości i Przedmiotów Ekonomicznych, którego celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących współczesnych problemów i wyzwań kształcenia ekonomicznego na poziomie podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Omówione zostaną dotychczasowe doświadczenia w zakresie edukacji ekonomicznej w Polsce oraz wyzwania i konieczne zmiany w tym zakresie w odniesieniu do potrzeb wynikających ze zmieniających się uwarunkowań.
Interesującą częścią planowanego wydarzenia będzie dyskusja panelowa z udziałem naukowców, praktyków, przedstawicieli samorządu terytorialnego i otoczenia biznesu, podczas której Paneliści będą rozważać, jak skutecznie kształtować postawy przedsiębiorcze oraz jaka jest rola takich postaw w życiu zawodowym i osobistym.
Konferencja od ponad dwudziestu lat jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń teoretyków i praktyków, dlatego do aktywnego udziału w Konferencji zapraszamy:
- przedstawicieli środowiska naukowego,
- nauczycieli, dyrektorów szkół,
- doradców metodycznych,
- przedsiębiorców,
- przedstawicieli władz państwowych,
- samorządowych,
- innych instytucji
- oraz osoby zainteresowane problematyką przedsiębiorczości oraz edukacji ekonomicznej.
Szczególnie zachęcamy do prezentacji swoich doświadczeń, wyników badań oraz opinii na temat zagadnień związanych z rozwojem człowieka jako osoby przedsiębiorczej we współczesnym świecie oraz procesów i metod kształtowania postaw przedsiębiorczych.