Zaproszeni Prelegenci
Referaty wprowadzające wygłoszą goście specjalni:
prof. dr hab. Witold M. Orłowski
(Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. W przeszłości szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i Rady Gospodarczej Rządu, przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, specjalny doradca Komisji Europejskiej, doradca rządów oraz organizacji krajowych i międzynarodowych. Wykładał na uczelniach w Polsce i za granicą. Autor 15 książek i ponad 200 publikacji naukowych, popularny komentator ekonomiczny i felietonista głównych polskich gazet. Autor książki o ekonomii dla nastolatków: „Ekonomia dla ciekawych czyli co zeznał porwany profesor” i uruchomionego wraz z partnerami ogólnopolskiego projektu edukacyjnego www.porwaniprzezekonomie.pl
Tytuł wystąpienia:
Młody Polak wobec zmian świata i gospodarki
Streszczenie:
Świat przechodzi dziś gigantyczna transformację, zmienia się nie tylko gospodarka, ale całe nasze życie. Tempo zmian nie słabnie, a dodatkowo pojawiają się nowe wyzwania. Aby im sprostać, młodzi Polacy muszą umieć dostosowywać się do zmian, umieć sobie radzić z zalewem informacji i odnajdywaniem tej, która jest im potrzebna, umieć zdobywać nowe umiejętności. Czy polski system edukacyjny to zapewnia?
oraz
prof. UKEN dr hab. Danuta Piróg
(Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
Dr hab. Danuta Piróg, prof. UKEN jest kierownikiem Katedry Logistyki, Geografii Usług i Rynku Pracy w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na relacjach między podażą a popytem na pracowników posiadających dyplom ukończenia studiów oraz ich poruszaniu się na rynku pracy w zmieniających się uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych. Realizowała duże projekty poświęcone tranzycji absolwentów uczelni wyższych na rynek pracy i realnemu popytowi na geografów. Badawczo interesuje się także diagnozowaniem predyspozycji zawodowych oraz specyfiką karier zawodowych nauczycieli szkolnych i akademickich. Jest autorką licznych prac naukowych poświęconych wymienionym nurtom badawczym. Pełni funkcję sekretarza naukowego Komitetu Nauk Geograficznych PAN a także przewodniczy w nim Zespołowi ds. edukacji geograficznej. Jest certyfikowanym tutorem.
Tytuł wystąpienia:
Dlaczego człowiek pracuje? Ewolucja postaw wobec pracy i ich wpływ na ciekawość przedsiębiorczą młodych dorosłych
Streszczenie:
W wielu regionach świata praca jest uznawana za wartość samą w sobie. Praca zajmuje człowiekowi większość czasu, zapewnia mu warunki do realizowania potrzeb życiowych, generuje korzyści i koszty (ekonomiczne, psychologiczne, zdrowotne) oraz pozycjonuje jego miejsce w strukturach społecznych.
Studia literatury jednoznacznie wskazują, że miejsce pracy w systemie wartości jednostki oddziałuje najpierw na jej przekonania, a następnie na postawy wobec szerokiego wachlarza podejmowanych działań. Indukuje też, akceleruje lub usypia tzw.: ciekawość przedsiębiorczą (ang. entrepreneurial curiosity). Ciekawość ta definiowana jako otwartość człowieka na zbieranie informacji oraz gotowość do doświadczania różnego rodzaju aktywności o charakterze przedsiębiorczym. Wysoką ciekawość przedsiębiorczą uznaje się za istotny impuls dla wzrostu gospodarczego. Osoby charakteryzujące się taką ciekawością nie tylko częściej same tworzą miejsca pracy, ale wpływają na szybszy transfer wiedzy i wzrost innowacyjności. Z tego powodu uzasadniona jest naukowa potrzeba rozeznawania czynników sprzyjających budzeniu i rozwijaniu ciekawości przedsiębiorczych wśród przedstawicieli kolejnych pokoleń pracowników.
Celem wystąpienia będzie rozpatrzenie relacji pomiędzy motywami podejmowania pracy, rangą aktywności zawodowej w życiu ludzi a ciekawością przedsiębiorczą młodych dorosłych. Nakreślone zagadnienia zostaną ujęte w aspekcie teoretyczno-metodologicznym i empirycznym. Najpierw przedstawione będą analizy percepcji pracy przez przedstawicieli różnych pokoleń pracowników jako czynnika pobudzającego lub niwelującego ciekawość przedsiębiorczą. Dodatkową uwagą objęte będą kwestie epistemologiczne prowadzenia tego typu badań. Ustalenia teoretyczne zostaną zilustrowane przykładami wyników badań empirycznych, uzyskanych przez autorkę w ramach, realizowanych przez nią w ostatniej dekadzie, projektów KBN oraz NCN.